Systemy operacyjne w telefonach komórkowych

Windows Phone czy Android? Zamknięty iOS od Apple czy otwarta architektura Google? Współczesny smartfon to nie tylko procesor, aparat oraz funkcja dzwonienia i SMS-owania. Który system operacyjny jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego telefonu komórkowego nie jest łatwy. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie: “który system operacyjny jest najlepszy?” staje się niezwykle problematyczna. Czym charakteryzuje się praca na telefonach pod kontrolą Androida, a czym pod Windows Mobile? Na rynku istnieją cztery rodzaje systemów napędzających współczesne smartfony, lecz do dwóch należy ponad 90 procent rynku – Androida, zaprojektowanego przez Google oraz iOS-a, należącego do Apple. Trzecim, najmniej popularnym jest Windows Phone, stworzony przez Microsoft. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do naszych indywidualnych upodobań.

Systemy operacyjne w telefonach komórkowych

iOS – drogo ale bezpiecznie

Każdy system charakteryzuje się innym stopniem hermetyczności. Na czym ona polega? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę zależność na linii producent-wykonawca systemu operacyjnego. Apple, czyli najpopularniejszy obecnie producent smartfonów, stworzył swoje własne oprogramowanie do zarządzania iPhone-m o nazwie iOS. Główną zaletą (zarazem wadą) jest bardzo duży stopień zależności od firmy. Z jednej strony gwarantuje nam to pełne bezpieczeństwo (oraz dostęp do aktualizacji), poprzez brak nieautoryzowanych aplikacji, a z drugiej znacząco ogranicza pole do dostosowania systemu według własnych upodobań. Decydując się na najnowszego iPhone-a rezygnujemy z możliwości pełnej kontroli systemu.

Android – popularnie i kompatybilnie

Architektura Androida pozwala na stworzenie dowolnej aplikacji i umożliwienia jej nieograniczonej funkcjonalności. Nie istnieją żadne bariery czy wytyczne narzucone przez producenta. System Google może pochwalić się ogromną liczbą różnego rodzaju oprogramowania. Android obecnie kontroluje prawie 80 procent całego rynku, co czyni go najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie (porównanie GSM na Komórkomat.pl pozwala na sprawny wybór interesującego nas modelu). Pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi edycjami Androida, wynikających z dostosowania go w zależności od producenta (np. Samsungowa nakładka TouchWiz), samo jądro systemu oraz liczba możliwości konfiguracyjnych jest taka sama. Pełna integracja z kontem Google pozwala na łatwą obsługę naszej skrzynki mailowej, przeglądarki Chrome (m.in. przenoszenie zakładek, historia itp.) czy też dokumentów online.

Windows – ładnie ale ubogo

Windows Mobile jest obecnie najmniej popularnym systemem operacyjnym. Jego twórcą jest amerykański Microsoft. Główną ideą przeniesienia komputerowego Windowsa na smartfony było połączenie dwóch światów: klasycznego, prezentowanego przez pecety z rozwiązaniem mobilnym. Największą bolączką Windowsa Mobile jest mała ilość dostępnych aplikacji oraz zawężenie pola dystrybucji do paru modeli dostępnych na rynku – głownie produkcji Microsoftu. Do plusów należy zaliczyć wygląd, będący pochodną interfejsu znanego z komputerów osobistych – kafelki prezentują się niezwykle okazale i są proste do opanowania przez początkującego użytkownika smartfonów.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Reklamy